World oF Warcraft
Shaman

Shaman (Šaman) je duchovní vůdce svých kmenů a klanů. Dokáže léčit nebo podporovat spojence za pomocí kouzel a totemů. Může nosit střední zbroj a dokonce masivní obouruční zbraně. Staré přísloví "všeuměl, mistr v ničem" nejlépe popisuje šamana, je to jediné skutečně "hybrid" povolání. I když nevyniká v žádném aspektu svého repertoáru, v partě je užitečný. Hledáte support healera? Off-tanka? Dalšího damage-dealera? Šaman to může poskytnout. Má hodně užitečných kouzel pro podporu party.


 

Přednosti

  • Může nosit i kovové brnění, což je vhodné pro boj z blízka
  • Může léčit a oživovat spojence
  • Může se přeměnit na Ghost Wolfa a pohybovat se rychleji
  • Vlastní Earth, Fire, Air a Water totemy
  • Může bežet po vodě, nebo neomezeně dlouho dýchat pod ní
  • Má k dispozici instatntí kouzla, které můžou i zpomalit protivníka

Slabiny
  • Většina totemů má málo zdraví, takže se dají lehce zničit
  • Velmi závislý na maně
  • Nevlastní žádné dlouhotrvající buffy

Všeobecné informace

Dostupný pro Rasy: Draenei, Orc, Tauren, Troll
Standardní Bary: Životy / Mana
Dostupná výzbroj: Látková (Cloth), Kožená (Leather), Kovová (Mail)
Dostupné zbraně: Staves, Fist Weapons, 1H Axes & Maces
Zbraně dostupné v talentech: Dual Wield, 2H Axes & Maces


 

Schopnosti, kouzla a Talenty u Shamana

Elemental Combat (Elementální souboj)
Tyto kouzla jsou specializované na dmg od přírody. To znamená oheň, blesky, a jiné přírodní kouzla. Je zde pouze pět kouzel a zbytek je vyvolání totemů. Jsou tu důležitá kouzla jako Lighting Bolt, Earth Shock nebo velice užitečný Chain Lighting aneb řetězový blesk. Je to velice důležité odvětví co se týče PvP, ale ostatní se také nesmí zanedbávat. Talenty v Elemental určitě nejsou na škodu.

Enhancement (Očarování)
Kouzla z této větve jsou pro buffy a různé vymoženůstky, kterých je Enhancement plný. Jako například Ghost Wolf, zrychlení o 40%, Far Sight, pohled do dálky vzdálené i 50k yd, nebo Water Walking a Breathing, spotřebujete jeden Fish Oil a můžete 10 minut chodit po vodě nebo pod vodou dýchat. Talenty v Enhancement jsou zaměřeny hlavně na boj z blízka a zácházení se zbraněmi.

Restoration (Uzdravení)
Jak již plyne z názvu, Restoration je zaměřeno na uzdravování, regeneraci a léčení. Proto zde najdeme kouzla jako například Healing Wave, klasický heal, Chain heal, velice zajímavé kouzlo, které healuje tři přátelské cíle, vždy další cíl o 50% míň, nebo také kouzlo Ancestral Spirit, které oživí cíl a vrátí mu určitý počet životů a many (rage, energie). Restoration talenty jsou zaměřeny na healování a manu, takže mít je zde určitě není na škodu.